- 17 grudnia 2018
- 0 Views
Uparty jak osioł, czy może uparty jak kot? Sporo osób, które próbowało przestawić koty na karmę, która jest zdrowsza, przekonało się, że w tym przysłowiu przedstawione zwierzęta można używać jako synonimów. Nie powinniśmy jednak poddawać się kocim szantażom, aby dokarmiać je suchą karmę, czy smakołykami pełnych węglowodanów.
O to narzędzia, które pozwolą Tobie wprowadzić lepszą dietę u kotów.
Co sprawia, że koty lubią jeść karmy, które im szkodzą?
Koty lubią stabilizacje, ponieważ to ona gwarantuje im bezpieczeństwo. Brak potrzeby walki o terytorium oraz jego zasoby jest tym, co każdy kot ceni sobie najbardziej. Nie inaczej jest z pokarmem. Nie odczuwają nudy, gdy codziennie zajadają się tym samym smakiem karmy, wręcz przeciwnie, daje im to poczucie komfortu, ponieważ jest to coś, co znają.
Kocie przyzwyczajenie
Jeżeli kot przyzwyczajony do suchej karmy lub mokrej karmy, która zawiera tylko kilka procent mięsa otrzyma nagle wysokomiesną karmę zapali mu się lampka „stara, że niby co tutaj jest w tej misce?”. Nowy zapach, konsystencja i smak mogą zburzyć kotu porządek zasiadania do miski i nie ma co mu się dziwić. Również jego organizm może skrajnie zareagować biegunką, gdy nagle spróbuje nowej karmy. Dobrze wiemy po sobie, jak trudno jest zmienić przyzwyczajenia, które wypracowaliśmy przez lata.
Producenci karm, którzy mamią kocie zmysły
Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego sucha karma tak bardzo intensywnie pachnie? Koty mają słaby smak, ale wybitny węch. Dlatego, żeby nakłonić kota, aby zjadał nawet tak bardzo przetworzone produkty, które m.in. odwadniają koty, czy przyczyniają się do otyłości — wystarczy zmanipulować ich zapach tak, aby nie dało się oprzeć.
Dlaczego warto nauczyć koty jeść lepsze karmy?
Jesteśmy tym, co jemy. Jeżeli będziemy karmić kota karmami śmieciowymi np. Whiskas, Gourmet czy Felix, możemy przyczynić się do chorób u naszego kota. Na moim blogu powstało kilka artykułów o wyborach żywieniowych. Aby się nie powielać, podpinam je tutaj:
– Dlaczego koty nie powinny jeść suchej karmy.
Największe mity przy przestawianiu kota na lepszą karmę
Chcąc nauczyć kota jeść dobrej karmy możemy niestety mu zaszkodzić sięgając po mity żywieniowe. O to kilka z nich:
- Głodówka – nie wprowadzamy głodówek przy uczeniu kota jedzenia lepszej karmy. Wynika z nich więcej szkody niż pożytku.
- Mieszanie suchej karmy z mokrą – należy tego unikać, ponieważ wymienione rodzaje karm inaczej zachowują się w procesie trawienia, przez co może kot to boleśnie odczuć. Jeżeli zdecydujesz się wykorzystać suchą karmę, rozkrusz ją na pył i odrobinie posyp na mokrą karmę lub mięso, wyłącznie dla zapachu, a nie smaku.
Jak przestawić kota na lepszą karmę?
Próbując nauczyć kota jeść lepszą karmę nie możemy go do tego zmuszać, a próbować przekonać do zmiany. Z każdym kotem proces przestawiania może wyglądać inaczej, ale narzędzia zawsze są te same. Należy do nich podchodzić elastycznie i dopasować do potrzeb naszego zwierzaka. Niektórym kotom przestawienie się na lepsze karmy zajmuje kilka dni, a innym wiele miesięcy.
Sposoby, jak przekonać kota do jedzenia lepszej karmy:
- Dosmaczanie karmy
Nie tylko producenci suchej karmy wiedzą, jak przekonać kota do jedzenia. Liofilizowane mięso np. Cosma, sosy z karm filetowanych, pasty smakowe, surowe mięso, żółtko surowe lub w proszku — jest wiele sposobów, aby zachęcić kota do jedzenia lepszej karmy. Wystarczy wymieszać karmę jednym z ulubionych smaczków. - Zmiana konsystencji karmy
Większość dobrych karm ma formę mielonki, która zawiera większe kawałki składników. Jeżeli kot, którym się opiekujesz jest fanem pasztecików może to wzbudzić u niego pewien niesmak. Sposób na to jest prosty, dolej trochę ciepłej wody i zblenduj karmę lub rozpaćkaj widelcem. - Podgrzewanie karmy
Podgrzanie mokrej karmy sprawi, że będzie ona intensywniej pachnieć, przez co stanie się bardziej atrakcyjna dla kota. Ja zawsze dolewam ciepłej wody, aby nie tylko uwypuklić zapach, ale również dostarczyć kotom więcej płynów do organizmu. - Pobudź koci instynkt
Przy uczeniu kota prawidłowej diety nie ma chwytów poniżej pasa. Zacznij bawić się z kotem zachowując prawidłowy cykl łowiecki, a więc po zabawie postaw mu miseczkę z jedzeniem. - Różne smaki mokrej karmy dla kota
Jeżeli kot nie przekona się do pierwszej dobrej mokrej karmy, którą kupiłaś, warto spróbować z innymi producentami oraz smakami. W tym przypadku warto spojrzeć na mieszane pakiety smaków w puszkach po 200 gram, aby w tani sposób sprawdzić, który smak kotu przypadnie do gustu. W ustabilizowanej diecie nie potrzeba kotu zmieniać smaków, nie odczuje on monotonii, dlatego nie musisz kupować i otwierać 20 puszek jednocześnie. Ważne, abyś znalazła słabość jego kubków smakowych, którą wykorzystasz do przekonania, aby przestawił się na lepszą dietę. - Możesz zrobić kocią galaretkę
Wystarczy kupić kurczaka, którego razem z kośćmi rozetnij na drobne kawałki. Wszystko włóż do garnka, a następnie zalej wodą tak, aby zakryć jego zawartość — zostawiamy na 30 min. Następnie dodaj płaską łyżkę soli, mieszaj i zagotuj. Po zagotowaniu wody ściągnij garnek z ognia i ściągnij powstaną pianę. Następnie podtrzymujemy wywar na małym ogniu przez 8-12 godzin tak, aby woda nie bulgotała. Po tym czasie ściągnij garnek z ognia, a zawartość przelej przez gęste sitko. Wszystkie mikroskładniki kurczaka zostały w wywarze, który wkładamy do lodówki na kilkanaście godzin. Powstanie z niego galaretka, a na jej szczycie osadzi się tłuszcz Tłuszcz należy ściągnąć do osobnego pojemnika, natomiast galaretkę dzielimy na porcję. Można ją wsadzić do zamrażalnika na później.Tak przygotowaną galaretkę możemy podawać kotu jako smakołyk lub dosmaczać karmy. Pamiętaj, aby nigdy nie dawać zwierzętom gotowanych kości. W wysokich temperaturach zmienia się ich struktura, przez co podczas gryzienia mogą powstać ostre krawędzie, które mogą uszkodzić organy wewnętrzne.
Jak przestawić kota z suchej karmy na mokrą karmę
Przestawienie kota z suchej na mokrej karmy często jest trudniejszym wyzwaniem, ale możliwym do osiągnięcia.
Krok 1: Na początku wynieś z domu suchą karmę, ponieważ koty będą w stanie ją wyczuć nawet przy zamkniętej szafce. Jeżeli tego nie zrobisz, Twój pupil prawdopodobnie przeprowadzi skuteczny szantaż emocjonalny, po którym się złamiesz i podasz mu suchą karmę. Jeżeli tak się stanie, strajki głodowe będą coraz częstsze.
Krok 2: Suche karmy zawierają dużo węglowodanów, a ich proces trawienia wygląda inaczej niż w przypadku wysokomięsnej puszki. Dlatego organizm Twojego kota może przeżyć szok, gdy nagle przyjdzie mu przetrawić pełnowartościowy posiłek.
W takim przypadku warto zacząć od mokrych karm, które są złe lub średnie, aby stopniowo wprowadzać kota w świat mokrej karmy. W tym kroku odpuszczamy karmieniem suchą karmą.
Jeżeli amator suchej karmy nie chce jeść nawet marketówki, mokrą karmę warto symbolicznie posypać rozdrobnionymi chrupkami — wyłącznie dla zapachu.
Krok 3: Gdy Twój kot zacznie jeść przeciętne mokre karmy, warto zacząć dodawać symboliczne ilości docelowej, wysokomiesnej puszki. Wystarczy nawet pół łyżki
Krok 4: Zwiększaj proporcjonalnie udział docelowej karmy, aż stanowić będzie ona większość posiłku. Nie ma co się śpieszyć, a tempo niech dyktuje koci smakosz.
Krok 5: Eliminacja przejściowej karmy na rzecz podawania wyłącznie docelowej puchy.
Jeżeli będzie potrzeba, aby zrobić krok wstecz — nie bój się tego. Przy niektórych uparciuchach trzeba wybierać mniejsze zło, aby osiągnąć cel. Przejściowe podawanie przeciętnej mokrej karmy będzie lepsze od diety opartej na chrupkach.
Co jeśli kot nie chce zjeść nawet słabej mokrej karmy?
Alternatywą jest przejście z suchej karmy z dużą zawartością węglowodanów na taką, która ma ich znacznie mniej, a dopiero następnie przejść na mokrą karmę.
Jak przestawić kota ze słabej mokrej karmy na wysokomięsną puchę
Przestawienie kota ze słabej mokrej karmy na lepszą zazwyczaj jest prostsze, ponieważ kot zna już konsystencje, a jego organizm jest przyzwyczajony do tej diety. Oczywiście znajdą się tutaj również uparciuchy, które będą uzależnione od insulinowego haju wywoływanego węglowodanami, a układ pokarmowy może nie poradzić sobie z nagłym przeskoczeniem na zdrową dietę.
Krok 1: Jeżeli karmisz koty karmami marketowymi typu Whiskas, Gourmet, czy Felix, które należą do jednych z najgorszych, zacznij mieszać je z karmami ze średniej półki (wystarczy nawet pół łyżki). Należą do nich m.in. Dolina Noteci, Animonda Carny, Butchers.
Możesz również od razu spróbować kota przestawić na karmy z wyższej półki. Jeżeli kot zacznie jeść, monitoruj kuwetę, czy nie ma żadnych rewolucji. Jeżeli wszystko gra, to już w pierwszym kroku udało Ci się przestawić kota na lepszą karmę. Natomiast jeżeli pojawiła się kuwetowa rewolucja, zacznij mieszać karmy (krok 1).
Krok 2: Jeżeli kot przyzwyczaił się do średnich karm bytowych, warto zrobić następny krok, a więc dodawać wysokomiesną puszkę do posiłków. Na początku ponownie małą ilość np. łyżeczkę, aby następnie zwiększać jej udział w miseczce.
Krok 3: Eliminacja średniej karm dla kotów na rzecz bardzo dobrej karmy bytowej do momentu, aż będzie ona stanowiła 100% posiłku.
Jak nauczyć kota jeść suchą karmę
Tutaj sprawa jest najprostsza — nie należy uczyć kota jeść suchej karmy, ponieważ jest ona szkodliwa.
Co zrobić, gdy wystąpi permanentna głodówka?
To będzie Twój argument ostateczny. Wyposaż się w ulubiony przysmak. Może to być sosik, filetowana karma, czy liofilizowane mięso.
Jeśli kot na początku odmówi jedzenia i będzie się buntowała – podkarmiaj go tym „czymś” minimum co 12 godzin tak, by mimo wszystko jego układ pokarmowy miał co robić – to pomoże uniknąć negatywnych skutków metabolicznych przy przestawianiu.
O czym jeszcze warto pamiętać, przy uczeniu kota jedzenia lepszej karmy?
- Regularnie wymieniaj niezjedzoną karmę przez kota. Szczególną uwagę zwracaj na to w upalne dni oraz w momentach, kiedy karma zawiera dolewkę wody.
- W upalne dni koty jedzą mniej, dlatego zmiana diety w momencie, w którym planowane są kilkutygodniowe upały może być jeszcze trudniejsza.
Podsumowanie, jak przestawić kota na lepszą karmę
Nauczenie kota jeść lepszej karmy to nie jest sprint, a najczęściej maraton. Z uwagi na wrażliwość kociego układu pokarmowego lepiej jest robić małe kroki, a nawet się cofnąć o jeden w razie potrzeby.
Liczba kroków oraz sposoby będą różnić się w zależności sytuacji wyjściowej podopiecznego i nie warto się ich trzymać za wszelką cenę. Najważniejsze, abyście obserwowali:
- czy jedzenie znika z miseczki,
- czy podczas zmian w diecie nie ma kuwetowych rewolucji,
- czy nie zaszły zmiany w zachowaniu kota.
Zobacz inne wpisy
- 14 lutego 2021
- 0 Views
- 19 marca 2017
- 0 Views
Gdyby teoria była tak prosta jak praktyka… Albo koty (niektóre, ale mój tak) nie były tak bardzo wybredne i delikatne na wszelkie zmiany mokrej karmy, mięsa… Ale ciągle staram się dawać rudemu Andrzejowi jak najlepszą karmę, chociaż on nieustająco kręci nosem. Pozdrawiam – bardzo fajne miejsce! 🙂
Niestety teoria zawsze jest łatwa, a praktyka dopiero testuje naszą cierpliwość. No ale czego nie robi się z miłości do kotów <3
Bardzo ciekawy artykuł! dziękuję! ja obecnie kupuję karmy holistyczne oven baked tradition – są one lepsze jakościowa i droższe – wiem, ze mój kot je to co najlepsze 🙂
Fajne porady, ale w sumie u nas w domu nie do zastosowania 😉 19-latki już nie będziemy odzwyczajać od tego, co jadła dotychczas. Zresztą jak widać, karmy marketowe jednak tak strasznie nie szkodzą, skoro przeżyła tyle lat i trzyma się w dobrym zdrowiu – choć faktem jest, że poza nimi je jeszcze gotowane czy surowe mięsko i warzywa.
Dziękuję sza miłe słowa. W cenie karmy marketowej, można kupić karmę dużo lepszej jakości i to jest moim głównym celem przekazu. Jeżeli chodzi o 19 letnią kotkę to się zgadzam i zazdroszczę, że tak długo może Pani się nią opiekować.