fbpx

Wpisz szukaną frazę.

jak karmić kota

Dlaczego koty nie powinny jeść suchej karmy

12 komentarzy

 • Etka pisze:

  Bardzo fajny blog. Moja kotka je sucha karmę codziennie w ilości około 10 ziarenek. Zazwyczaj w nocy. Cała reszta jej pokarmu to karma mokra, czasem mięsko drobiowe/indycze/wołowina.

  • Koci Tata pisze:

   Dziękuję za komplement, zwłaszcza, że padł on z klawiatury osoby, która na kotach pojęcie ma, skoro pojawia się również mięso w diecie.

   • Etka pisze:

    Mam pytanie w związku właśnie z tym, że moja kotka je 90% mokrej karmy, czasem mięso, które też jest mokre. Czy to powoduje, że ona tak dużo sika? Nie wiem jak to liczą producenci żwirków, ale sorry my worek silikonowego mamy nie na miesiąc, a na 2 tygodnie. Czy coś może być nie tak, czy to normalne?

    • Koci Tata pisze:

     Dieta, którą ma kotka jest dobra, zwłaszcza na lato, gdzie koty potrafią się odwodnić. Sam kiedyś miałem sylikonowy żwirek, ale również wytrzymywał mi 2 tygodnie i wgl. nie był dla mnie atrakcyjny wizualnie. Uważam, że nie powinnaś mieć obaw, jeżeli opierasz je głównie na obietnicach producenta i zużycia żwirku.

     Mogę Ci polecić żwirek Trigerino, który używam od 2 lat i według mnie jest lepszy. A co do zdrowia kotki, jeżeli masz obawy to najlepiej zrobić badania u weterynarza. Nawet jeżeli badania wykażą, że kotka jest zdrowa, to będziesz miała spokój ducha.

 • aga pisze:

  Ciekawi mnie, że problemy z zębami wiążesz z suchą karmą. Moja poprzednia kotka jadła głównie mokrą. Często miała kłopoty z uzębieniem (np. Gnijący ząb, kamień) oraz utrzymaniem prawidłowej wagi.
  Moją obecną kotkę karmię zgodnie z zaleceniami weterynarza – zmieniłam proporcje (przewaga suchej) i ząbki mają się świetnie, figurę także łatwiej utrzymać w ryzach.

  • Koci Tata pisze:

   Jedyny czynnik pod postacią dobrej mokrej karmy nie doprowadzi do gnijących zębów lub kamienia. Musiały być inne czynniki, które na to wpłynęły a umknęły uwadze.

   Sucha karma nie czyści zębów, a wręcz przeciwnie, zostawia na nich osad, który się zbiera. Dodatkowo koty mają szczękę o zawiasie prostym, przez co kot nie może przeżuwać. Chrupki które jedzą, albo są połykane w całości albo w połówkach. Zazwyczaj koty takie chrupki szybko łykają, przez co jest większe prawdopodobieństwo do wymiotów, podrażnień czy innych dolegliwości żołądkowych.

   Mokra karma jest bliższa temu co jedzą koty w naturalnym środowisku, niż karma sucha. Gdyby dobrej jakości mokra karma doprowadzała do takich problemów, to pożywienie kotów w naturalnym środowisku też by to robiło, ponieważ składy są podobne. Byłby to strzał w kolano ze strony matki natury.

   Podsumowując.

   Musiały być inne czynniki lub bardzo słabej jakości karma (lub to i to), które do tego doprowadziły.

 • karolinka pisze:

  Również jestem za karmami mokrymi, jednak wiadomo nie zawsze jest z nimi ciągłość.

 • miss_nitka pisze:

  Uważasz, że warto zainwestować w jakiegoś rodzaju poidło-fontannę, żeby bardziej kota zainteresować piciem wody?

  • Koci Tata pisze:

   Właśnie przymierzam się do zakupu takiego poidła, ale dlatego, że moja obecna tymczasowa kotka uwielbia wylewać wodę z miski.. Poniekąd może to zachęcić kota do zainteresowania się picia większej ilości wody, ponieważ szum wody może okazać się drobnym bodźcem, lecz koty są bardzo indywidualne… Proponuję, że najpierw ja przetestuję, a następnie podzielę się opinią.

 • Ilka pisze:

  Po co w ogóle kotom sucha karma?

  • Koci Tata pisze:

   Ponieważ nie każdego opiekuna stać, aby karmić wyłącznie mokrymi karmami, a o BARF nie wspomnę, znaczy wspomnę na blogu, ale dopiero w momencie kiedy uzbieram fundusze na wszystkie składniki 🙂

 • Ruivo pisze:

  Bardzo dobry, merytoryczny wpis. Jeszcze warto by było podawać źródła, na których się opierasz (linki do tych badań), bo niektórych taki tekst może niezadowolić i dalej będą popełniać błędy związane z tym lub innym problemem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *