- 3 marca 2019
- 0 Views
Do stworzenia tego artykułu zainspirowały mnie Fortunat i Józefina — koty, dla których przez 5 lat byłem domem tymczasowym, a obecnie są już w domu stałym. Pomimo że u mnie doskonale się odnalazły wiedziałem, że zmiana otoczenia stworzy wyzwania, któremu będzie trzeba podołać.
Artykuł nie dotyczy tego, jak oswoić i socjalizować koty, a wyłącznie metod ułatwienia wprowadzenia ich w nowe środowisko np. po adopcji. Dlatego nie będę tutaj pisać o wykorzystaniu m.in. klatka kennelowa. Nie poruszam tutaj również kwestii wprowadzenia kota w środowisko, w którym znajduje się już inny przedstawiciel tego gatunku. Te tematy są zbyt ważne i wymagają umieszczenia w osobnych artykułach.
Jak kot będzie się zachowywać podczas pierwszych dni, a nawet tygodni w nowym domu?
Adoptując kota musimy być świadomi, że jego zachowanie w schronisku lub fundacji, w znajomym sobie otoczeniu może być inne od tego, jak kot będzie zachowywać się w nowym domu. Niestety ludzie potrafią oddawać kota do schroniska już następnego dnia, ponieważ kot po prostu siedział wystraszony pod łóżkiem i nie dał się wziąć na ręce.
O to lista najczęstszych zachowań kotów:
- Wycofanie się — Fortunat jest kotem uwielbiającym człowieka. Wspólne spanie, baranki, wskakiwania na kolana — po prostu pełen zestaw pokazywania miłości. Pomimo tego, że nowi opiekunowie stworzyli dla niego bardzo dobre warunki, potrzebował ponad 3 miesięcy, aby wskoczyć na ich łóżko i dać się wygłaskać po brzuchu. Wcześniej było trzeba go głaskać pod łóżkiem, ponieważ wychodził spod niego wyłącznie do kuwety lub w nocy. Nie zmuszając go do niczego, po wielu tygodniach zaczął okazywać miłość opiekunom tak samo jak mi. Jest to normalne zachowanie u kotów, a czas jest najlepszym rozwiązaniem tego wyzwania.
- Zmniejszony apetyt — w wyniku stresu kot może przestać jeść. W takim przypadkach miseczkę wkładajmy mu w miejsca, w których przebywa. Nie zmuszajmy kota do wychodzenia, ponieważ połączenie ogromnego stresu i głodówki znacząco mogą osłabić jego odporność, co skutkuje chorobami. Zdarza się również, że koty zaczynają jeść w środku nocy, gdy wszyscy domownicy zasypiają.
- Wychodzenie z kryjówki, gdy wszyscy pójdą spać — koty czują się pewniej pod ukryciem nocy, dlatego warto na noc udostępnić całe mieszkanie, aby nowy członek rodziny mógł je eksplorować.
- Kuwetowe problemy — zestresowane koty mogą nie korzystać z kuwety lub ze stresu wypróżnić się pod siebie w skrajnych przypadkach. Nie robią tego dlatego, że są wredne. Należy to zrozumieć.
- Wypadanie sierści, łupież — mogą to być objawy choroby, ale najczęściej wynika to ze stresu w tym przypadku.
Co możemy zrobić, aby ułatwić kotu zmianę otoczenia
Najważniejszą rzeczą, jaką możemy zrobić to zmniejszenie bodźców oraz utrzymanie rutyny.
- Nie zmieniajmy diety — koty są rutyniarzami, więc jeżeli oprócz zmiany otoczenia zmienimy jedną z niewielu rzeczy, które znają — dietę, może to być dodatkowy bodziec stresujący. Dlatego warto dowiedzieć się, jaką karmą i smakiem kot był karmiony, a następnie to kontynuować. Nawet jeżeli będzie to sucha karma, której koty nie powinny jeść, zostawmy ją na czas aklimatyzacji, a dopiero następnie spróbujmy przestawić kota na lepszą dietę.
- Zabierz jego ulubione przedmioty — aby w czymkolwiek kot mógł znaleźć znajomy zapach, warto zabrać jego ulubione zabawki, kocyk itp. z poprzedniego miejsca.
- Przygotuj kryjówki — kartony, otwarcie szaf, odsunięcie łóżka to wszystko może pomóc nowemu domownikowi oswoić się ze stresującą sytuacją. Warto również spojrzeć wyżej, na szafy, czy drapaki — miejsca, z których kot mógłby bezpiecznie obserwować otoczenie z wysokości.
- Feromony — jestem zwolennikiem feromonów wpinanych do kontaktów za pomocą dyfuzora zamiast obróżek. Założenie obroży feromonowej nie tylko może okazać się zadaniem niemożliwym, ale również samo noszenie obróżki może generować dodatkowy stres dla kota. Feromony wysyłają sygnał kotu, że otoczenie jest przyjazne i nie ma czego się obawiać. Niektórym kotom to pomaga, innym nie. W tym przypadku polecam Feliway Classic w formie dyfuzora.
- Czas — przede wszystkim daj kotu czas. Niektórym kotom wystarczy tydzień, dwa, a innym kilka miesięcy i musisz mieć tego świadomość. Nie wyciągaj kota siłę, nie bądź upierdliwym opiekunem. Po prostu pozwól kotu otworzyć się zgodnie z jego poczuciem bezpieczeństwa.
Jak wypuścić kota w nowym mieszkaniu
Transport, nowe zapachy, obcy ludzie powodują ogrom stresu dla kota i musimy to zrozumieć. Dlatego wyjdźmy naprzeciw i wypuśćmy kota w osobnym, mniejszym pokoju zamiast w ogromnym salonie z tłumem ludźmi. Pomóżmy mu się schować i poczuć bezpiecznie. Niech to kot narzuca tempo poznawania terenu i ludzi, a nie człowiek, bo to tylko pogorszy sytuacje, a kot może zacząć się jeszcze bardziej wycofywać.
Miseczki z jedzeniem i wodą, kuwetę, zabawki warto umieścić w pomieszczeniu, w którym kot będzie wypuszczony. Należy zwrócić uwagę, aby mimo wszystko jedzenie nie było obok kuwety. Natomiast kryjówki należy rozmieścić w całym mieszkaniu.
Wraz z oswojeniem się kota z nową sytuacją można kuwetę wynieść np. do łazienki, a miseczki do kuchni. Ważne, aby w tych pierwszych, kryzysowych dniach lub tygodniach wszystko było na wyciągnięcie łapy.
Zobacz inne wpisy
- 27 sierpnia 2019
- 0 Views
- 18 lutego 2017
- 0 Views