Zapewne wiele osób, które trafiło do tej zakładki zadaje sobie pytanie, jak zostać domem tymczasowym w fundacji. Opierając się na swoim doświadczeniu, chciałbym poszerzyć waszą wiedzę na ten temat. Należy jednak pamiętać, że każda fundacja posiada swój indywidualny system działania i to fundacja, do której chcecie się zgłosić wszystko dokładnie Wam opowie.

1. Czym jest dom tymczasowy?

Na początku warto wyjaśnić sobie, czym tak naprawdę jest dom tymczasowy.
W moim przypadku była to jedyna możliwość, aby opiekować się kotami w domu (rodzice nie lubili kotów), a że mieszkam pod ich dachem, to wypadałoby szanować ich zdanie. Okazało się, że bycie domem tymczasowym umożliwia mi opiekę nad kotami w domu oraz niesienie im pomocy – tutaj chciałbym poruszyć ważną rzecz. Pamiętajcie, aby każdy mieszkaniec domu był świadomy obowiązku, jakim jest opieka nad jakimkolwiek istnieniem, nie ważne czy jest to kot, papuga czy pies. Życie jest bezcenne i każdy powinien przeżyć je godnie. Wracając jednak do meritum. Dom tymczasowy zobowiązuje się przyjąć np. kota do domu i dokładać wszelkich starań, aby zapewnić zwierzęciu jak najlepszą opiekę do czasu, aż fundacja nie znajdzie domu stałego dla podopiecznego.

 

jak zostać domem tymczasowym

 

2. Po co tak naprawdę są domy tymczasowe?

Tutaj warto uświadomić sobie, że domy tymczasowe są bardzo ważne podczas procesu socjalizacji zwierząt. Bardzo często jesteśmy pierwszym domem podopiecznego w jego życiu. W przypadku mojej fundacji, koty najpierw trafiają do klatek, gdzie poddawane są leczeniu oraz badaniom. Niestety klatka nie jest dobrym miejscem dla kota, lecz jest zdecydowanie lepsza od głodu, zimna i licznych niebezpieczeństw, w tym zwyrodnialców.

Podczas opieki nad kotami w domu, bardzo często przywiązujemy się do naszych podopiecznych, którzy poznają wygody leżenia na łóżku oraz uczą się ufać człowiekowi na nowo. Zabierając jednego kota do domu, zwalnia się miejsce w klatce dla następnego kota, który nie zna pełnej miski i wygodnego legowiska, a dzięki wolontariuszom może się to zmienić.

 

jak zostać domem tymczasowym

 

3. Jakie obowiązki spoczywają na domu tymczasowym?

Oprócz wielu radości z opiekowania się kotami, bardzo często bycie wolontariuszem daje w kość. Rolą domu tymczasowego jest jak najlepsza opieka nad kotem. Bardzo często, podopieczni wymagają regularnych kontroli u weterynarza, do którego trzeba dojechać. W przypadku mojej fundacji, wymaga się zabezpieczenia okien i balkonów tak, aby zniwelować do zera możliwość przypadkowej ucieczki kota z domu. Równie często, koty wymagają podawania leków, zastrzyków a nawet kroplówek, ale spokojnie, wszystkiego można się nauczyć, a w fundacji na pewno ktoś wyciągnie do Was pomocną rękę.

 

jak zostać domem tymczasowym

 

4. Kto ponosi koszty leczenia oraz utrzymania?

Zazwyczaj koszty leczenia oraz utrzymania kota (jedzenie, żwirek oraz inne artykuły) pokrywa fundacja. Warto jednak pamiętać, że fundacje bardzo często z trudnością pokrywają koszty leczenia, które dochodzą nawet do kilku tysięcy złotych za operację, warto więc też na własną kieszeń zadbać o podopiecznego.

 

jak zostać domem tymczasowym

5. Mam inne koty w domu, czy mogę zostać domem tymczasowym?

Jeżeli Twój kot jest przebadany pod kątem chorób takich jak np. FIV i przedstawisz wyniki badań fundacji, zapewne zgodzi się ona, abyś mógł/mogła zostać domem tymczasowym. Oczywiście dużo zależy również od Twojego kota, jak znosi kocie towarzystwo.

 

jak zostać domem tymczasowym

 

6. Bycie domem tymczasowym nie jest jednak takie fajne, co wtedy mam zrobić?

Moim zdaniem lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego zastanów się proszę dobrze, czy na pewno chcesz zobowiązać się do pomocy w ten sposób. Bardzo często koty, które trafiają do fundacji są wycofane, nie wyglądają tak pięknie jak koty na Instagramie czy Facebooku, a i potrafią mieć problemy z higieną, lecz czy te wszystkie przeszkody powodują, że są w czymś gorsze od zdrowych kotów? Ich przemiany potrafią być niesamowite, a wtedy poczujecie dumę, dumę z tego, że jesteście prawdziwym człowiekiem.

 

jak zostać domem tymczasowym

 

Jednakże, jeżeli z powodów osobistych nie będziecie mogli kontynuować wolontariatu, to wystarczy z wyprzedzeniem poinformować o tym fundację w której jesteście.

7. Jak zostać domem tymczasowym?

Wystarczy, że zgłosicie się do fundacji z taką inicjatywą. Każda fundacja wypracowała swój indywidualny tryb działania, lecz nie bójcie się. Jeżeli jesteś świadomy/świadoma obowiązku, jakim jest opieka nad życiem, to na pewno będziesz dobrym domem tymczasowym.

Jeżeli masz jakieś pytania, napisz śmiało wiadomość prywatną na Facebooku KociTata lub skontaktuj się bezpośrednio z daną fundacją.