- 15 lutego 2017
- 0 Views
Nie ma tak dużej kuwety, której bym nie ogarnął — jest to motto każdego kota, który korzysta z piaskownicy ulokowanej w domu. Więcej jest jednak jest więcej reguł, którymi koty się kierują przy korzystaniu z kuwet.
Bardzo często kupując kuwetę dla kota zwracamy uwagę na cechy, które są zbędne, ba – nawet przeszkadzają, ale przecież za to ładnie wyglądają i podbijają cenę. Jej kształt, wymiar, żwirek, a nawet umieszczenie mogą sprawić, że zamiast ułatwić kotom załatwianie swoich potrzeb, przyczynimy się do dyskomfortu, którego następstwem może być np. sikanie poza kuwetą.
Jak wybrać kuwetę dla kota?
Zakup kuwety możemy porównać do zakupu łóżka. Nie znam nikogo, kto by narzekał, że ma za duże łóżko, ale znam wiele osób, które narzekają, że mają zbyt małe. W obydwu przypadkach da się spać, ale większość z nas chce być w tej pierwszej grupie.
Podobnie jest z kuwetami, kot załatwi się w kuwecie, która jest mała, ale nie będzie to komfortowe. W następstwie może zostawić niemiłą niespodziankę poza nią i nie możemy go za to winić.
Podstawowe zasady wyboru kuwety
O to kilka zasad, którymi należy się kierować przy wyborze kuwety:
- Nie ma kuwety zbyt dużej. Minimalne wymiary kuwety to 60x40cm, a najlepiej, gdy kuweta jest 1.5x dłuższa od tułowia. Jeżeli chodzi o szerokość, to kot musi się w niej spokojnie odwrócić. W przypadku kuwety zamkniętej, Felis catus musi mieć możliwość wyprostowania się w kuwecie.
- Kuweta nie powinna zawierać drapaka, wędki ani innych zabawek. Koty dzielą swoje terytorium na strefy, w których wykonują wybrane aktywności. Wbrew temu, co sugerują producenci takich wielozadaniowych kuwet, strefa wypróżniania się nie jest tym samym co strefa zabawy. Jest to zbędny bajer, który wyłącznie podnosi cenę kuwety i jest niezgodny z etogramem kota.
- Warto kupić głębszą kuwetę. Niektóre koty lubią schludnie zakopywać zawartość, co wiążę się z ogromną ilością żwirku dookoła kuwety w przypadku kuwet otwartych.
- Unikałbym kuwet zamkniętych ze schodkami. Samo wejście do kuwety może budzić dyskomfort u kotów, zwłaszcza tych większych. Są to zazwyczaj ciasne kuwety, które nie są komfortowe w użytkowaniu.
Jaki rodzaj kuwety wybrać?
Wiemy już na co zwrócić uwagę podczas szukania kuwety, ale jaki model wybrać? Tutaj wiele zależy nie tylko od naszego portfela, ale również środowiska w jakim znajdzie się kuweta. Poniżej rozpisałem każdy typ kuwety, jego plusy, minusy oraz behawiorystyczne uwagi. Dopasowując to wszystko pod swojego kota, prawdopodobnie wybierzecie dla niego idealną kuwetę. Na co dzień korzystam z kuwety otwartej, która jest włożona do dużej szafy.
Oprócz kuwety równie ważny jest wybór żwirku, który będzie neutralizować zapach kocich kup i moczu. Niektóre żwirki mogą podrażniać opuszki kotów np. silikonowe, inne nie będą skutecznie pochłaniać zapachów. O tym napiszę przyszły artykuł.
Otwarta kuweta dla kota
Krótki opis: Kuweta otwarta jest najbardziej bezpiecznym wyborem, ponieważ najlepiej odwzorowuje naturalny sposób wypróżniania się. Kot będąc w kuwecie może obserwować całe otoczenie, przez co czuje się pewniejszy siebie, ponieważ ma kontrolę nad otoczeniem. Jest to najpopularniejsza kuweta pod kątem dostępności w sklepach. Zaczynałem od niej, jednak potrzeba wiecznego sprzątania wokół niej zdecydowała o zmianie.
W alternatywie do zakupu otwartej kuwety można użyć np. dużego plastikowego pudła na zabawki, sporej blachy, czy nawet miski.
Behawiorystyczna wskazówka: Otwarte kuwety są w szczególności zalecane w domach, gdzie dochodzi do konfliktów pomiędzy kotami lub w przypadku kotów bardzo terytorialnych/strachliwych. Możliwość obserwacji otoczenia umożliwia odpowiednio szybką reakcję, gdy nadejdzie niebezpieczeństwo.
Plusy otwartej kuwety:
- Jest to najmniej ryzykowny zakup.
- Niska cena.
Minusy otwartej kuwety:
- Jeżeli twój kot jest ambitnym kopaczem, to żwirek znajdzie się dookoła kuwety.
- Zapach kuwety jest bardziej wyczuwalny w porównaniu do kuwety zamkniętej.
Zakryta kuweta dla kota
Krótki opis: Zamknięta kuweta jest chętnie wybierana przez opiekunów ze względu na wygodę. Nawet koty z genami górników mają niewielką szansę, aby wykopać żwirek poza kuwetą. Dodatkowo nie widzimy zawartości kuwety, a zapachy są mniej wyczuwalne poza nią. W przypadku kuwet zamkniętych należy pamiętać, aby:
– Wejście było wystarczające duże (wibrysy muszą przejść bez problemu).
– Jeżeli w kuwecie zamontowane są drzwiczki, należy od razu je wyciągnąć.
– Kuweta była wystarczająco duża, aby kot mógł się w pełni wyprostować podczas załatwiania potrzeby.
– Kuweta zawierała wentylację (np. otwory od góry, ściągnięte drzwiczki), aby nie powstała tam komora gazowa.
Behawiorystyczna wskazówka: Zamknięte kuwety ograniczają kotom obserwacje otoczenia, dlatego nie są zalecane w domach, gdy w stadzie jest napięta sytuacja lub Twój kot nie jest najbardziej odważny. Natomiast bez obaw można je stosować w domach, w których koty się dogadują
Plusy zamkniętej kuwety
- Ograniczamy wypadanie żwirku wyłącznie do wejścia przed którym można położyć wycieraczkę.
- Zapachy z kuwety wolniej opanowują pomieszczenie.
- Takie kuwety często mają filtry węglowa. Jest to droga zabawa, jeżeli ma dawać efekty. Dodatkowo niektórym kotom wkłady węglowe przeszkadzają w kuwetach, dlatego nie warto ich stosować.
- Zawsze można ściągnąć górną część obudowy, aby uzyskać efekt kuwety otwartej.
Minusy zamkniętej kuwety
- Jeżeli istnieje konflikt pomiędzy kotami istnieje prawdopodobieństwo, że nie będą chciały korzystać z kuwety zamkniętej.
- Zajmują więcej miejsca od kuwety otwartej.
- Pomimo zakupu kuwety zgodnie z zasadami, koty mogą niechętnie korzystać z kuwety zamkniętej.
Kuweta dla kota z sitkiem
Przechodzimy pomału do kuwet gadżeciarskich. Kuwety z sitkiem możemy rozróżnić na dwa podtypy.
Kuweta przesiewowa
Krótki opis: Kuwety przesiewowe składają się z 3 elementów (najczęściej 2 miski i 1 sitko). Proces czyszczenia kuwety wygląda następująco:
- Zawartość pierwszej misy przesypujemy do sitka.
- Za pomocą sitka oddzielamy zawartość kuwety od żwirku, który spada do misy poniżej.
- Odchody, które pozostały na sitku wywalamy do kosza.
- Wkładamy sitko pod misę, a misę, która była na wierzchu pod spód sitka.
Niezbyt wiem, dla kogo jest to kuweta. Ponieważ sprzątanie zajmuje dużo więcej czasu niż skorzystanie z łopatki, a podczas przesypywania żwirku zbrylającego znikniemy w jego zasłonie dymnej. Być może jest to rozwiązanie dla osób, które totalnie brzydzą się sprzątać kuwety. Wtedy jest to dobra alternatywa.
Plusy kuwety przesiewowej
- Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które brzydzą się czyścić kuwetę.
Minusy kuwety przesiewowej
- Proces czyszczenia kuwety jest dużo dłuższy niż w przypadku wykorzystania łopatki.
- Podczas sprzątania musimy nastawić się na dużą ilość pyłków, które powstaną przy przesiewaniu żwirku.
Kuweta z wkładem
Krótki opis: W momencie pisania tego artykułu, kończę testowanie Purina Tidy Cats Breeze i to na jej budowie będę się skupiał.
Bardzo dużą zaletą tej kuwety jak niwelowanie zapachów, co mogę potwierdzić po 4 tygodniach testowania. Jest prosta w obsłudze, ponieważ w ciągu dnia wystarczy wyciągnąć wyłącznie kupy, aby kuweta ponownie była czysta. Raz w tygodniu wymienicie podkład, a żwirek wystarczy co miesiąc. Przy zmianie żwirku warto oczywiście ją wyczyścić, ale i tak wygodniejsza w obsłudze niż standardowa kuweta.
Kuwety trzymam w pokoju, w którym śpię. Jego powierzchnia to 10m2, więc zapach kuwety nie jest mi obcy, zwłaszcza jeżeli pomieszczenie było zamknięte. W takich warunkach kuweta Puriny spisywała się bardzo dobrze, nawet jeżeli kupa przeleżała dłużej niż jeden dzień. Należy jednak pamiętać o wkładach, bo próby wydłużanie ich okresu przydatności na siłę są nieprzyjemnie odczuwalne. Mam wrażenie, że kuweta została stworzona z myślą o osobach, które cenią sobie komfort, dużo pracują, a więc mają budżet, mieszkają w małych mieszkaniach — okej jest droga zabawa i jest to minus, ale jestem w stanie zrozumieć osoby, które wracają po 12 godzinach prania mózgu w pracy i chcą wskoczyć w wygodne kapcie i pogłaskać koty, a nie od razu sprzątać kuwetę, bo zapach jest nie do zniesienia.
Plusy kuwety z wkładem
- W porównaniu nawet do kuwety zamkniętej, zawartość kuwety jest mniej wyczuwalna, a nawet znikoma. Swoją funkcję spełnia bardzo dobrze.
- Przykład kuwety przesiewowej pokazuje, że można utrudnić skomplikowanie czyszczenia kuwety, tutaj pomimo większej ilości elementów, sprzątanie jest szybkie i proste.
- Wysokie brzegi jak na kuwetę otwartą, dzięki czemu mniej żwirku wydostaje się na zewnątrz
Minusy kuwety z wkładem
- Kuweta jest droższa w utrzymaniu, jeżeli porównamy do standardowych rozwiązań. Jednak jej koszt związany jest z skutecznym usuwaniem zapachów i naszą wygodą.
- Kuweta jest mała.
Kuwetę Purina Tidy Cats Breeze otrzymałem za darmo do testów — pełną recenzję znajdziecie na YouTube. Mam dla Was również kod rabatowy do Zooplusa na zakup kuwety.
Na hasło TC_Breeze_KociTata otrzymacie 50% rabatu na ten właśnie model. Link do produktu. Pomimo otrzymania kuwety za darmo, nikt nie miał wpływu na zawartość artykułu, a kuweta została po testach przekazana fundacji.
Automatyczna kuweta dla kota
Krótki opis: Automatyczne kuwety są niczym niegdyś Samsung Galaxy Note 7 (każdy chciał mieć ten prestiżowy telefon, jednak lubiły się rozerwać i to dosłownie poprzez wybuchającą baterię), wśród kuwet i w zależności od producenta, możemy spotkać się z następującymi udogodnieniami:
- Automatyczne sprzątanie.
- Sprawdzanie, jak często i na jak długo kot wchodzi do kuwety.
- Usuwanie bakterii z kuwety.
- Automatycznie zamawianie żwirku w sklepie.
Ceny takich kuwet sięgają nawet do 4 tysięcy złotych, więc większość z nas zostanie przy tradycyjnej łopatce. Dodatkowo samoczyszczące się kuwety bywają niebezpieczne dla kotów. Z jednym z przypadków koci pazur zaklinował się w sicie, które zaczęło się obracać wraz z kotem. Na szczęście opiekun usłyszał spanikowanego kota i wyłączył kuwetę, ratując tym samym zdrowie kota.
Ile kuwet powinno być w domu?
Przyjęło się stwierdzenie, że kuwet w domu powinno być tyle ile kotów, plus jeden. A więc w przypadku 2 kotów, teoretycznie powinniśmy mieć 3 kuwety, jednak to nie jest do końca prawda. Chodzi o ilość kocich grup żyjących pod jednym dachem, a nie kocich futer.
Przykłady:
- Jeżeli mamy w domu 3 koty, które się świetnie dogadują powinniśmy mieć dwie kuwety minimum. Koty tworzą jedną grupę (jedna kuweta) + jedna dodatkowa.
- Natomiast jeżeli mamy 3 koty, z czego dwa się przyjaźnią, a trzeci jest samodzielnym bytem, musimy mieć 3 kuwety. W tym przypadku mamy dwie kocie grupy (dwie kuwety) + jedna dodatkowa.
Gdzie powinna stać kuweta?
Wcześniej wspominałem, że koty nie czują dyskomfortu, gdy obserwujemy jak radzą sobie w kuwecie. Nie oznacza to, że kuweta ma stać w ciągu komunikacyjnym, gdzie każdy będzie tam zaglądać i przeszkadzać. Jednocześnie kuwety nie powinniśmy wciskać w najmniejsze szpary w łazience. Kuwetę dla moich kotów wsadziłem do szafy w moim pokoju, w którym wszyscy spędzamy najwięcej czasu.
Kuwetę warto po prostu umieścić w ustronnym miejscu do którego kot będzie miał łatwy dostęp. W przypadku kuwet otwartych, liczyć się będzie również możliwość obserwacji najbliższego otoczenia. W przypadku maluchów, warto kuwetę stawiać bliżej miejsca w którym spędzają najwięcej czasu. Zdarza się, że maluchy pochłonięte eksploracją świata po prostu nie zdążą dobiec do kuwety.
Zobacz inne wpisy
- 23 sierpnia 2020
- 0 Views
- 17 grudnia 2018
- 0 Views
Witam, super artykuł. Mam tylko pytanie, czy można zastąpić ten konkretny żwirek, innym? Rozumiem, że musi być niezbrylający, żeby to miało sens…Też czy podkłady można czymś zastąpić? Coś innego się sprawdza?