- 25 czerwca 2017
- 0 Views
Nie dla psa kiełbasa — stary internetowy mem, który został stworzony przez Testovirona przy użyciu pomarańczy. Dzisiaj jednak nie o byłych internetowych gwiazdach, a o książce „Nie dla psa (i kota) kiełbasa, czyli jak zdrowo karmić swojego zwierzaka”.
Kilka słów o autorce
Autorką książki jest Pani Agnieszka Cholewiak-Góralczyk, która jest technikiem weterynarii, dyplomowaną behawiorystką oraz zwierzęcym dietetykiem. Jest autorką wielu eksperckich artykułów dla branży zoologicznej oraz występuje w roli prelegentki m.in. na Ogólnopolskiej Konferencji Behawioryzmu zwierząt, w której uczestniczę co roku. Z pewnością jest to osoba, o której można wypowiadać się jako o ekspercie w swojej dziedzinie.
Dla kogo jest książka „Nie dla psa (i kota) kiełbasa”
Wiedzy o tym, jak prawidłowo opiekować się nad kotami nigdy nie za wiele. Dlatego niezależnie, czy jesteś na początku kociej kariery, czy już w jej trakcie warto wydać 30 zł i zostać bardziej świadomym opiekunem kota. Nie jest to duży koszt w porównaniu do tego, co można zyskać. Książka jest napisana w taki sposób, że nie potrzeba doktoratu z biologii, aby zrozumieć, jak prawidłowo karmić koty.
Co znajdziemy w książce
Książka dzieli się na dwa główne działy. Jest to „Moja droga do dietetyki”, w której poznajemy m.in. edukacyjną drogę autorki oraz wyzwania, jakie stawiane są przed weterynarzami oraz dietetykami. Poruszana jest ważna kwestia weterynarzy, którzy mogą być m.in. wybitnymi chirurgami, ale w sprawie kociej diety nie będą rozeznani. Dlatego nie zawsze powinniśmy się kierować poradami dietetycznymi od weterynarzy, zwłaszcza w kontekście suchej karmy. Poznajemy również pacjentów Pani Agnieszki, którzy w niektórych przypadkach udowadniają, jak wiele w zakresie edukacji żywienia zwierząt trzeba jeszcze zrobić.
Drugi dział nazywa się „Twoja droga do prawidłowego żywienia pupila” poświęcony jest już wyłącznie diecie psów i kotów, my skupimy się na tych drugich.
Zaczyna się od jamy ustnej, która ma ogromny wpływ na kocie zdrowie. Jest to aspekt często pomijany przez Nas, opiekunów, dlatego tym bardziej warto zwrócić na niego uwagę. Następnie poznajemy zapotrzebowanie kotów na składniki pokarmowe oraz ile powinien nasz kociak przyjmować kalorii.
Tak uzbrojeni w wiedzę przechodzimy do omówienia sposobów karmienia kotów, ich zalet oraz wad. W przypadku karm gotowych, Pani Agnieszka uczy nas, na co zwracać uwagę przy wyborze karmy. W książce znajdziemy również:
- Porady, jak zmodyfikować dietę uwzględniając wiek i stan zdrowia kota.
- Mity żywieniowe.
- Jak karmić kota po operacji.
- Sygnały, które informują nas o nieoptymalnym żywieniu.
Oczywiście książka nie zastąpi badań krwi ani rozmowy z dietetykiem. Otrzymujemy jednak zestaw narzędzi, dzięki którym możemy lepiej dbać o naszych podopiecznych.
Jeżeli nie jesteście przekonani, czy ta książka jest dla Was, o to darmowy jej fragment.
Muszę sobie kupić.