- 19 marca 2017
- 0 Views
Kupowanie karm dla kota w sklepach nie jest jedynym rozwiązaniem, aby nakarmić swojego podopiecznego. Bardzo dobrą alternatywą pod względem zdrowotnym jest wprowadzenie diety BARF, którą sami możemy kotu przyrządzić. Wbrew pozorom jest to tańsza alternatywa od standardowych karm dla kotów. Przepisy dla diety BARF oraz poradniki jak ją stosować, pojawią się na moim blogu w najbliższym czasie.
Co to jest dieta BARF?
Dieta BARF jest to po prostu świadome przygotowywanie pokarmu kotu. Tak jak schabowy babci jest lepszy i zdrowszy od tych z marketów, tak dieta BARF jest lepsza od gotowych kocich karm. Zdecydowana większość ludzi na pytanie „co jedzą koty” odpowie, że koty jedzą myszy. Wykorzystajmy ten fakt i uznajmy mysz jako przykład. Mysz w suchej masie składa się z następujących wartości: 55-60% białko, 23-35% tłuszcz, 3-8% węglowodany, minerały. Właśnie te wartości staramy się w diecie BARF odwzorować poprzez odpowiednie wymieszanie suplementów, mięsa, organów oraz zmielonych kości, które zawierają dużo minerałów.
Po co jest BARF?
Koty w naturalnym środowisku są drapieżnikami, które zjadają m.in. myszy, szczury, nornice czy ptaki. Kocie organizmy dzięki wyspecjalizowanemu biochemicznie mechanizmowi, potrafią poradzić sobie z dietą bogatą w białko i tłuszcz zwierzęcy. Właśnie te dwa elementy są im niezbędne, do tworzenia energii. Glukoza, czy dodatki zbóż bogate w błonnik są im zbędne, a nawet szkodliwe. A właśnie takie składniki znajdują się w niektórych kocich karmach.
Zalety stosowanie diety BARF
Stosowanie diety BARF jest po prostu jedną z optymalnych form karmienia kota. Niestety wymaga to od nas poświęcenia większej ilości czasu, niż zakup karmy w sklepie, lecz dostarczamy kotu wyłącznie niezbędnych wartości odżywczych, bez zbędnych wypełniaczy. Stosowanie BARFU jest również tańsze od kupowanie gotowych karm.
Dla jakich kotów zalecana jest dieta BARF?
Dla wszystkich, jeżeli nie ma przeciwskazań od weterynarza. Tak samo jak my powinniśmy jeść dobrze i odpowiedzialnie, tak i koty powinny odżywiać się wartościowo.
Z czego składa się dieta BARF?
Przygotowanie posiłków BARF dla kota nie jest wbrew pozorom trudne. Należy zaopatrzyć się w mięso II, a nawet III kategorii, ponieważ właśnie te mięsa posiadają najwięcej tłuszczu, co dla kotów jest akurat dobre. Następnie należy zaopatrzyć się w podroby (wątróbki, serca itp). Mięsne kości np. nóżki kurczaka. W zależności od sposobu przygotowywania diety BARF stosuje się również suplementy lub ich naturalne zamienniki.
Przykładowy przepis z wykorzystaniem suplementów
Składniki:
Mięso bez kości: 750 g
Serca: 150 g
Wątroby: 30 g
Pozostałe podroby: 70 g
Suplement easy B.a.r.F plus: 13 g
Woda: 200 ml
Sposób przygotowania:
Około 30% mięsa oraz podrobów należy grubo przemielić. Następnie rozpuszczamy suplementy w wodzie. Otrzymaną mieszankę wlewamy do zmielonego i niezmielonego mięsa, wszystko dokładnie mieszamy. Następnie tworzymy dzienne porcje dla kota i wkładamy do lodówki lub zamrażalki.
PS. Oczywiście w naturalnym środowisku koty nie jedzą suplementów, lecz zjadają kości, zawartości żołądka oraz pozostałe części ciała swojej ofiary, które bogate są w minerały i mikroelementy. Suplementy mają właśnie zastąpić minerały dostępne w powyżej wymienionych częściach ciała.
Podsumowanie Kociego Taty
Oczywiście rozumiem, że nie każdy ma wystarczająco dużo czasu, aby przygotowywać kotu dietę BARF. Jednakże jest to całkiem ciekawa i zdrowa alternatywa dla karm mokrych, czy suchych. W najbliższym czasie przygotuję parę posiłków dla kotów według diety BARF, a dokładne zdjęcia oraz instrukcje zamieszczę w jednym z moich wpisów.
Zobacz inne wpisy
- 6 stycznia 2019
- 0 Views
- 23 kwietnia 2017
- 0 Views
interesuje mnie temat barf ale wydawało mi się to mocno skomplikowane (zwłaszcza suplementacja), mam pytanie czy ta mieszanka easy B.a.r.F plus zawiera taurynę?
Hej, będę aktualizować wpis, ale już teraz mogę Ci dostarczyć przepis na gotowych suplementach, który jest zdecydowanie lepszy.
Odpowiadając na pytanie Easy B.a.r.F plus zawiera taurynę, ale mniej niż np. Felini Complete. Pytanie też, jak w obu przypadkach wchłania się tauryna.
12,9g easy B.a.r.F plus zawiera 7000 mg tauryny
12,5 Felini Complete zawiera 10 000 mg tauryny
Przepis, który ostatnio wykorzystałem u siebie i spokojnie jest dla osób początkujących, a część z tych supli można użyć przy bardziej zaawansowanych mieszankach.
700g tłustej wołowiny
300g serca wołowego
1 całe skrzydełko kurze (ok. 120g)
30g wątroby indyczej
1 żółtko
12,5g Felini Complete
2 łyżeczki oleju z łososia
2g Fortain
0,5g mączki z alg morskich
1g tauryny rozpuszczonej w wodzie
300ml wody
Dzień dobry.
Czy przy stosowaniu Felini Complete trzeba dodawać dodatkowo taurynę i algi? Czy można zrobić Barfa z większą ilością mięsa drobiowego, np. indyka. Pozdrawiam.
Cześć,
samo Felini Complete to zazwyczaj za mało, aby BARF był kompletny pomimo zapewnień producenta. Możesz zwiększyć udział mięsa drobiowego, ale trzeba obliczyć mikroelementy, ponieważ w ostatecznym rozrachunku musimy zbalansować wszystkie mikroskładniki zawarte w Barfie. Zawyżenie niektórych wartości lub ich zaniżenie może prowadzić do problemów zdrowotnych. Dieta BARF jest najlepsza dla kotów, ale również trzeba odpowiednio ją przygotować.
Pomoże Ci tym barfowy kalkulator np. z forum Barfnyświat. Brzmi jak coś trudnego, ale wpisujesz składniki w tabelkę, a on Ci wylicza, czy wszystko się zgadza w diecie kota. Dodatkowo znajdziesz tam również gotowe przepisy.
Z Felini Complete stosowałem taki przepis dla kotów zdrowych:
700g tłustej wołowiny
300g serca wołowego
1 całe skrzydełko kurze (ok. 120g)
30g wątroby indyczej
1 żółtko
12,5g Felini Complete
2 łyżeczki oleju z łososia
2g Fortain
0,5g mączki z alg morskich
1g tauryny rozpuszczonej w wodzie
300ml wody
Komponowanie własnych lub modyfikowanie gotowych przepisów powinno zawsze odbywać się za pomocą kalkulatora, ponieważ zamiast pomóc kotu możemy rozregulować jego organizm.
Hej, hej, „optymalny” się nie stopniuje. 🙂 Źródło: http://sjp.pwn.pl/slowniki/optymalne.html
A poza tym wpis jest bardzo dobry i przydatny dla osób, które szukają najlepszej formy żywienia swoich sierściuchów. 🙂 Plus dla Ciebie za opisanie dokładnie, jak przygotować pokarm dla koteła.
Może wspomnij kiedyś o diecie whole prey? O ile Cię to nie odpycha. 😀
Hej, dzięki za zwrócenie uwagi 😀
Na początku chciałbym rozwinąć temat barfu, ponieważ jest to wstępniak, który ma zapoczątkować serię wpisów na ten temat. Postaram się w niedalekiej przyszłości opisać dietę whole prey, ponieważ produkty będę już miał z barfu.