- 11 lutego 2018
- 0 Views
W coraz większej ilości karm na opakowaniach, możemy spotkać napisane wielkimi literami „karma bogata w marchewkę – idealnie zbilansowana karma”, czy „karma bogata w zboża”. W sumie ciekawe, ponieważ nigdy nie widziałem bandy kotów, które okradały by rolników z marchewek, czy plądrowały pola zbóż.
Dlaczego koty nie powinny jeść zbóż?
Koty są zwierzętami mięsożernymi. Ich organizmy świetnie radzą sobie z dietą, która bogata jest w białko oraz tłuszcz zwierzęcy. Równocześnie kocie mechanizmy biochemicznie w sposób ułomny radzą sobie z produktami roślinnymi. W kociej ślinie brakuje amylazy, która jest niezbędna do trawienia produktów roślinnych, a w następnych etapach trawienia wcale nie jest lepiej. Enzymy, które zawarte są w jelitach i trzustce, mają niską aktywność. Dodatkowo enzymy wątrobowe, które umożliwiają metabolizm węglowodanów są nieaktywne w kocich wątrobach.
Jakie karmy oraz składniki powinniśmy omijać
Jeżeli porównamy karmy mokre oraz karmy suche pod kątem zawartości zbóż, to karmy suche zdecydowanie posiadają większą ilość zbóż w swoim składzie, co jest niekorzystne w diecie kota.
W karmach suchych znajdziemy m.in. poniższe składniki, które są bogate w węglowodany:
- zboża
- mączka ziemniaczana
- ziemniaki
- kasza
- ryż
- nasiona roślin strączkowatych
- warzywa korzeniowe i bulwiaste
Węglowodany są szkodliwe w kociej diecie, dlatego należy je omijać.
Konsekwencje wynikające z kociej diety bogatej w zboża
Koty zjadające rośliny, które zawierają węglowodany będą spożywały puste kalorie, a te będą odkładać się jako tłuszcz. Niestety tłuszcz ten, nie zostanie wykorzystany do wytworzenia energii, a komórki będą głodowały. W takich przypadkach koty często mają wysoki poziom cukru we krwi, co może prowadzić do takich chorób jak m.in. cukrzyca, otyłość, choroby serca, wątroby, nerek, zapalenie jelit, wymioty czy biegunki.
Dlaczego zboża są w karmach?
Odpowiedź jest prosta. Dzięki zbożom, mączkom ziemniaczanym, czy innym produktom roślinom, ceny produkcji maleją. Dodatkowo w produkcji suchej karmy niezbędna jest skrobia, ponieważ spaja składniki jak klej.
Czyli mokra karma idealnym rozwiązaniem?
Niestety sprawa nie jest taka prosta. W mokrych karmach, zwłaszcza komercyjnych np. Whiskas używa się dużej ilość odpadów oraz produktów ubocznych, jako tańszej alternatywy dla mięsa.
Rozwiązanie Kociego Taty
Optymalnym sposobem karmienia kota jest dieta BARF. Rozumiem jednak, że nie każdy ma środki oraz czas, aby przygotowywać kotu jedzenie, dlatego warto ograniczyć suchą karmę do minimum i stosować głównie karmę mokrą. Poniżej znajdziecie poradniki, jak wybrać dobrą karmę mokrą oraz suchą.
Jak wybrać mokrą karmę dla kota – https://kocitata.pl/jak-karmic-kota/jak-karmic-koty-mokra-karma/
Jak wybrać suchą karmę dla kota – https://kocitata.pl/jak-karmic-kota/jak-karmic-koty-sucha-karma/
Zobacz inne wpisy
- 8 lutego 2017
- 0 Views
- 3 października 2021
- 0 Views
Mam wykształcenie medyczne i powiem że artykuł jest napisany amatorsko, bez żadnej wiedzy. Jak by autor korzystał z zasłyszanych lub przeczytanych urywków. Są też sprzeczne informację. Niestety mój czas kosztuje by tłumaczyć i debatować dzieląc się wiedzą. Nie mniej jednak dla dobra kotów jedynie nadmienię że błonnika w diecie kota powinno być minimum 2,5%. Bo tyle sobie fundują dziko i wolnożyjące osobniki.
Ja zapamiętałam właśnie kiedyś, że najlepsza karma jest ta bez zbóż. A w marketach jest ich pełno. Zaczęłam szukać w sklepie zoologicznym u siebie w mieście i Pan też polecił mnie tą Bozitę. Do tej pory kicia ją konsumuje 🙂
Już od dawna właśnie kupuje karmę bezzbozowa z bozity i widzę ze kocia jest żwawsza i ma więcej energii.